27 maja 2010 (czwartek), godz. 17:00

Spotkanie z prof. Grażyną Barbarą Szewczyk

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z prof. Grażyną Barbarą Szewczyk oraz prezentację książki "Joseph Eichendorff. Poeta niemieckiego romantyzmu z perspektywy Niemców i Polaków".

Grażyna Barbara Szewczyk – germanistka, skandynawistka i polonistka, profesor zwyczajny nauk humanistycznych, tłumacz literatury niemieckiej, szwedzkiej i norweskiej na język polski, autorka prac naukowych i popularnonaukowych oraz książek z dziedziny literatury niemieckiej XX wieku, historii stosunków niemiecko-polskich na Śląsku oraz najnowszych dziejów literatury szwedzkiej. Dyrektor Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Laureatka XXVIII konkursu im. Karola Miarki w 2009 roku.

 

Joseph Karl Benedikt von Eichendorff (1788-1857)

Poeta, prozaik, jeden z najwybitniejszych twórców niemieckiej literatury romantycznej. Urodził się 10 marca w Łubowicach koło Raciborza, pochodził z arystokratycznej rodziny wywodzącej się z Bawarii. Zainteresowania literackie przejawiał od najmłodszych lat, podejmując już w dzieciństwie pierwsze próby pisarskie i prowadząc zapiski w dzienniku, zachowanym tylko we fragmentach. Twórczość Eichendorffa zyskała już za życia poety rangę jednego z najwybitniejszych zjawisk w literaturze niemieckiego romantyzmu. Jego poezja, inspirowana folklorem i stylizowana na liryki i pieśni ludowe, niesie pochwałę radości życia, swobody, której ucieleśnieniem jest powtarzający się motyw wędrówki, gloryfikuje poezję i piękno. Ostatnie lata życia Eichendorff wraz z żoną spędził na Śląsku, w Nysie, gdzie mieszkała ich córka i dokąd przenieśli się w 1855 r. Dwa lata później 26 listopada, poeta zmarł i został pochowany na miejscowym cmentarzu.

 

Zamieszczone w tym tomie artykuły, studia i przyczynki stanowią pokłosie debaty naukowej polskich, niemieckich, szwedzkich i amerykańskich germanistów, podjętej podczas spotkania w Łubowicach w 2007 roku. Ich tematyka przybliża różne aspekty pisarstwa Josepha von Eichendorffa. Autorzy analizują i komentują poglądy pisarza na poezję, politykę, religię, kulturę i historię zawarte w jego prozie, poezji, publicystyce, we fragmentach autobiografii, w listach i pismach naukowych. Z dzisiejszej perspektywy oceniają zmieniające się techniki i strategie narracyjne oraz zagadnienia recepcji, które podkreślają znaczenie utworów tego twórcy dla piśmiennictwa i muzyki niemieckiej XX wieku, a także jego miejsce w świadomości krytyków, tłumaczy i historyków literatury w Niemczech, Polsce i we Włoszech.


Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, ul. pl. Piłsudskiego 5-6

Start: 27 maja, godz. 17.00


ostatnia zmiana: 2010-05-17
Komentarze
Polityka Prywatności