800 tysięcy zł przyznał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont dachu otmuchowskiego zamku. Wniosek do programu "Dziedzictwo. Rewaloryzacja zabytków nieruchomych i ruchomych" złożyły otmuchowskie władze jeszcze w styczniu.
Zaraz po zakończeniu obchodów 10-tej rocznicy obrony województwa opolskiego wojewoda Ryszard Wilczyński chce zwołać polityczny okrągły stół w sprawie majowych uroczystości na Górze św.Anny. - Nie mogą się odbywać w atmosferze ekstremizmu i wykluczenia - przekonywał ostatnio radnych Sejmiku Wojewódzkiego.
Tydzień temu na specjalnej konferencji prasowej TVP przedstawiła program 45. Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.
Uniwersytet Opolski poszerzył listę zagranicznych uczelni, z którymi współpracuje. Opolska Alma Mater nawiązała współpracę z dwoma uczelniami wyższymi z Kijowa. Umowy, które podpisał uniwersytet to pierwszy krok do realizacji Europejskiego Programu Erasmus Mundus.
Więcej hoteli, więcej ośrodków wypoczynkowych i znacznie więcej turystów. Opolszczyzna przeżywa mały boom turystyczny. Tak wynika z analiz Urzędu Statystycznego w Opolu. Ilość turystów nocujących w regionie wzrosła między 2000 a 2007 roku o 210 tysięcy osób, czyli o całe 56 procent. Znamienne jednak, że niemal cały ten boom skonsumował powiat nyski - to on odwiedzany jest najczęściej.
Do końca maja miał być gotowy wykaz gruntów, które Republika Czeska odda Polsce w ramach tzw. długu terytorialnego. Chodzi o ponad 368 hektarów ziemie stracone na rzecz sąsiada w 1958 roku w ramach socjalistycznego "prostowania granic". Żaden dokument jednak nie powstał. To, czego nie zrobili urzędnicy, próbuje naprawić rzeka Odra.
Funkcjonariusze drogówki wystąpili do Ministerstwa Infrastruktury, by zamiast obniżać, podniosło wiek, w którym młodzi ludzie mogą starać się o prawo jazdy. Domagają się, aby kursanci mieli skończone 21 lat.
Wojewoda Leśnic zapowiedział, że wycofa swoje zastrzeżenia do nazwy Sankt Annaberg, która miałaby się pojawić na dwujęzycznych tablicach w gminie. Wygląda jednak na to, że ten ruch nie ma większego znaczenia. Do resortu spraw wewnętrznych trafiła już oficjalna wykładnia prof. A.Cieślikowej, która kieruje KNiOF. Wynika z niej, że nazwa Sankt Annaberg nie ma nic wspólnego z nazistowskim nazewnictwem z lat 1934-45 i tym samym nie narusza przepisów ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych.
169 spółek zarejestrowanych z kapitałem zagranicznym zarejestrowanych w Opolu w latach 2003 - 2007 dało naszemu miastu III miejsce w najnowszym rankingu miesięcznika FORBES.
"Iskierka w ciemności" - pod takim hasłem ma się w sobotę odbyć bieg organizowany przez Ilonę i Marka Morawskich.
169 spółek z kapitałem zagranicznym zarejestrowanych w Opolu w latach 2003 - 2007 dało naszemu miastu III miejsce w najnowszym rankingu miesięcznika FORBES.
Dni Opola - święto miasta, któremu od wieków patronuje św. Wojciech odbywać się będą w dniach 23 - 27 kwietnia 2008. W ich trakcie zaplanowaliśmy wiele ciekawych imprez.
"Tybet ludobójstwo XXI wieku". To hasło jednego z transparentów na pokojowej demonstracji przeciwko agresji wobec ludności Tybetu. Na Placu Wolności swoją solidarność z Tybetańczykami wyraziło kilkaset osób. Znacznie więcej złożyło podpisy pod petycją do ambasadora Chin.
Piosenkarka Edyta Górniak jest godna tytułu Ambasadora Stolicy Polskiej Piosenki - uznali opolscy radni. W uzasadnieniu podjętej przez nich uchwały czytamy, że Górniak pochodzi z Opolszczyzny, urodziła się w Ziębicach, mieszkała w Opolu. W 1989 roku zaśpiewała na festiwalu w koncercie "Debiuty" i została na nim wyróżniona. Tak zaczęła się kariera Edyty Górniak. Tytuł ambasadora ma być potwierdzeniem dokonań artystki.
Z okazji 10-lecia obrony województwa Wieża Piastowska ma zostać obwieszona girlandami kwiatów w żółto-niebieskich barwach Opolszczyzny. Zapewne będą to sztuczne kwiaty, bo girlandy mają przetrwać do końca zaplanowanych na całe wakacje obchodów. Kto za nie zapłaci? Nie bardzo wiadomo, bo wojewoda Ryszard Wilczyński najwyraźniej chce oddać symbol Opolszczyzny samorządowi województwa.
Profesor Krystyna Czaja została wybrana nowym rektorem Uniwersytetu Opolskiego. W wyborach była jedynym kandydatem, głosowało na nią 71 z 99 elektorów.
Zapraszamy wszystkich 10 kwietnia (czwartek) o godz. 12:00 do czytelni Biblioteki Głównej Uniwersytetu Opolskiego na wykład Jerzego Stuhra z cyklu Złotej Serii Wykładów Rektora, profesora Stanisława Sławomira Nicieji na temat "Krzysztof Kieślowski: ile człowieka, ile artysty?"
W dniach 19 – 21 maja 2008 roku w Jarnołtówku odbędą się II Środowiskowe Warsztaty Doktorantów Politechniki Opolskiej, organizowane przez Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki oraz Wydział Mechaniczny.
Opolski Festiwal Nauki jest bezdochodowym, cyklicznym przedsięwzięciem organizowanym corocznie ze stałą nazwą. Festiwal jest adresowany do społeczeństwa regionu opolskiego, w tym przede wszystkim do młodzieży szkolnej. Festiwal odbędzie się 8 - 9 czerwca 2008 roku.
Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu i Samorząd Województwa Opolskiego zapraszają 2 czerwca 2008 na IV Ogólnopolską Konferencję Naukową "Opieka nad noworodkiem urodzonym przedwcześnie - trudności i satysfakcje"