Projekt POŁAWIACZE PEREŁ - Szkoła letnia.

Dział: Opole

„Poławiacze Pereł" to program odkrywania talentów, który zrodził się z przekonania, że uzdolnieni młodzi ludzie są we wszystkich środowiskach - zarówno wielkomiejskich, jak i tych o niskim kapitale społeczno-ekonomicznym czy kulturowym.

Projekt "Poławiacze Pereł" powstał z myślą właśnie o takiej nieprzeciętnie utalentowanej młodzieży, która może nie wykorzystać należycie swego potencjału, a dla której przychodzący z zewnątrz impuls do działania może okazać się olbrzymią pomocą w podejmowaniu życiowych decyzji. Uświadomienie sobie własnych możliwości, odkrycie naukowej lub artystycznej pasji lub pierwszy kontakt z przyszłym mentorem - wszystko to może stać się punktem zwrotnym w życiorysach uczestników.

Pomysłodawcą i realizatorem projektu jest WSZECHNICA Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, ul. Sławkowska 10, tel.: 0-12 / 424 08 58, fax: 0-12 / 429 14 35; (http://www.wszechnica.uj.edu.pl ; wszechnica@uj.edu.pl ).

Zaproszenie do udziału w programie zostało skierowane do wszystkich starostów oraz prezydentów miast na prawach powiatów z całego kraju. Stając się Fundatorem programu, każdy z nich ma możliwość nominowania do udziału w programie od 1 do 5 uczniów (jeśli po zakończeniu rekrutacji pozostaną wolne miejsca, dopuszcza się możliwość nominowania większej ilości uczestników przez dane starostwo lub miasto).

Fundatorem udziału w projekcie uczniów z 6 opolskich liceów ogólnokształcących (prowadzonych przez miasto Opole) jest Prezydent Miasta Opola. Dokonując zgłoszenia do udziału w projekcie, zadeklaruje pokrycie kosztów pobytu 7 wytypowanych przez szkoły uczniówna letnim obozie naukowym organizowanym przez WSZECHNICĘ UJ w Krakowie. Koszt udziału uczniów w programie ponoszony jest przez Fundatorów i wynosi 2200 zł. na jednego uczestnika. Kwota ta obejmuje koszt zajęć prowadzonych przez wysoko wykwalifikowaną kadrę (nauczycieli akademickich UJ, animatorów kultury, psychologów), zakwaterowanie, wyżywienie, opiekę pedagogiczną, a także dodatkowe atrakcje kulturalne i turystyczne (wycieczki, wizyty w muzeach, w teatrze/kinie).

Działaniem inaugurującym projekt będzie wakacyjny kampus naukowy prowadzony przez kadrę Uniwersytetu Jagiellońskiego dla wybitnie utalentowanych uczniów, którzy otrzymali promocję do II lub III klasy szkoły średniej. Nominowani uczestnicy spędzą czas na Uniwersytecie Jagiellońskim na kampusach tematycznych w grupach do wyboru: religioznawczej, medycznej, historii sztuki, astronomicznej, dziennikarskiej, nowych technologii, literackiej i biofizycznej (I TURNUS, 6 – 19 lipca br.; II TURNUS, 20 lipca – 2 VIII br.).

Udział w szkole letniej Wszechnicy UJ jest dla uczestników całkowicie bezpłatny. Wnioski o wytypowanie uczniów do udziału w projekcie „POŁAWIACZE PEREŁ” zgłoszą dyrektorzy liceów ogólnokształcących, biorąc pod uwagę spełnienie przez nich określonych kryteriów. Kryterium wyboru nie powinny być osiągnięcia, takie jak wysokie oceny, udział w olimpiadach przedmiotowych, wyróżnienia, ale możliwości, a zatem wysoka inteligencja, nieprzeciętne uzdolnienia w jednej lub wielu dziedzinach, niezwykłe zainteresowania, motywacja do angażowania się w działalność pozaszkolną (koła naukowe, wolontariat, udział w akcjach społecznych).

Kandydat na "Perłę" powinien mieć szerokie horyzonty myślowe, odznaczać się oryginalnością w myśleniu i działaniu, a jednocześnie chcieć się dzielić swą wiedzą i doświadczeniem z innymi. Bardzo istotne jest również zagrożenie wykluczeniem społecznym, pociągające za sobą ryzyko, że ponadprzeciętny potencjał ucznia nie zostanie wykorzystany. <www.opole.pl>

ostatnia zmiana: 2008-06-15
Komentarze
Polityka Prywatności