Prawie 50 zespołów wystartowało w sobotnim rajdzie przygodowym Wyzwanie. Sprawny rower, ukończone 16 lat i rajdowy partner - tyle wystarczyło, by wziąć udział w świetnej zabawie i powalczyć o cenne nagrody.
Pierwsi uczestnicy Wyzwania stawili się na placu Wolności już o godzinie 8:30. To tam, w dużym namiocie znajdowało się biuro rajdu. Po krótkiej rejestracji i otrzymaniu wstępnych informacji oraz pakietów startowych (w których między innymi były koszulki i mapy), pierwszym zadaniem rajdowiczów było… zeskanowanie kodu QR.
Po odprawie w jednej z opolskich naleśnikarni, gdzie dokładnie zostały wyjaśnione wszystkie zasady Wyzwania, uczestnicy przenieśli się wraz ze swoimi rowerami do miejsca, z którego mieli wystartować. Równo o 10:00 rozpoczęła się ich rajdowa przygoda.
Na całej trasie czekało na nich 10 punktów kontrolnych, 5 zadań specjalnych oraz tzw. odcinek specjalny, za który można było zdobyć większą ilość punktów. Uczestnicy po dojechaniu do nich i (w przypadku odcinka czy zadań specjalnych, wykonaniu zadań), również skanowali kody. Dzięki temu oraz dzięki aplikacji stworzonej przez jednego z organizatorów Wyzwania, każdy, kto chciał, mógł na bieżąco śledzić w internecie wyniki rajdu oraz kolejność, w jakiej uczestnicy docierali do punktów i zadań.
Zadania okazały się dla niektórych prawdziwym wyzwaniem. Zjazd na linach, przepłynięcie kajakiem, wyszukiwanie literek z górnego piętra jednej z opolskich galerii handlowych, przejście po taśmach rozpiętych między drzewami oraz wypatrywanie trójwymiarowego obrazka na stereogramie- z tym musieli się zmierzyć uczestnicy, wykonując zadania specjalne.
Kolejność zdobywania punktów była dowolna, a przejechanie całej trasy wiązało się z pokonaniem co najmniej 60 kilometrów. Ponadto uczestnicy musieli zmieścić się w 5-godzinnym limicie czasowym.
O godz. 15:30,
kiedy wszyscy dotarli już na metę, odbyło się oficjalne zakończenie i wręczenie
nagród. Każdy zespół otrzymał bon o wartości 20 zł do zrealizowania w jednym ze
sklepów sportowych oraz bony do opolskich kawiarni.
Najlepsze zespoły nagrodzono w kategoriach wiekowych 16-19 lat, 20-30 lat oraz 30+ cennymi nagrodami, wśród których były rowery, plecaki oraz sprzęty rowerowe. Dodatkowo były jeszcze dwie kategorie: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci. Ci pierwsi otrzymali dwa tablety oraz puchar, natomiast na drugich czekały zniżki na czesne na jednej z opolskich uczelni.
Udział w Wyzwaniu był darmowy, a rajd został sfinansowany ze środków Miasta Opole oraz wpływów z 1%, przeznaczonego na Fundację Instytut Rozwoju "Infinitas", a także wsparty przez hojnych sponsorów.
Jeszcze tego samego dnia, wieczorem, wszyscy uczestnicy mogli przyjść i obejrzeć zdjęcia wyświetlane na dużym ekranie, które wkrótce pojawią się także na wystawach w opolskich kawiarniach.
Teraz pozostaje tylko czekać, aż znów pojawi się okazja, by podjąć Wyzwanie!
Organizatorami rajdu byli: Fundacja Rozwoju "Infinitas", Harcerski Akademicki Krąg "HAKI", Klub Wysokogórski Opoleo i Niezależne Zrzeszenie Studentów.
Dominika Hebda
koordynator promocji rajdu Wyzwanie