Zagraniczni studenci na opolskich uczelniach

Dział: Opole

Z wyliczeń opolskich uczelni wynika, że na Opolszczyźnie studiuje ponad 200 zagranicznych studentów. Kolejnych 200 przyjechało na studenckie wymiany.

Opolskie uczelnie przyznają, że szukają chętnych na studia, zwłaszcza za wschodnią granicą Polski.

Politechnika Opolska (PO) ma w roku akademickim 2011/2012 szesnastu studentów studiów stacjonarnych rozpoczynających w Polsce wieloletnią edukację w systemie licencjackim i magisterskim, w tym 11 z Ukrainy. Kolejnych 163 młodych obcokrajowców jest na PO na semestralnych wymianach w ramach unijnych projektów typu Erasmus. 11 marca PO wysyła swoją przedstawicielkę na kilkudniowy wyjazd po zachodniej Ukrainie. Wraz z pracownicą PO w ramach projektu "Study in Poland", organizowanego przez Fundację "Perspektywy", wyjadą przedstawiciele siedmiu innych polskich uczelni. W największych miastach zachodniej Ukrainy, m.in. Kijowie i Lwowie, będą namawiać młodzież za studia w Polsce.

Na Uniwersytecie Opolskim studiuje 122 obcokrajowców, głównie z Niemiec, Francji, Ukrainy i Turcji, a w ramach semestralnych wymian jest na UO kolejnych 72 studentów zagranicznych. W kwietniu uczelnia już po raz drugi wysyła swoich przedstawicieli na targi edukacyjne w Kijowie, by tam pozyskiwać kolejnych studentów.

Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji (WSZiA), jedna z niepublicznych opolskich uczelni, ma z kolei około 90 zagranicznych studentów, w tym 70 z Ukrainy, gdzie ma trzech stałych współpracowników organizujących wycieczki do Opola dla ukraińskiej młodzieży. Do opolskiej WSZiA przyjeżdża młodzież z ukraińskich szkół średnich albo studenci ukraińscy, którzy zastanawiają się nad zmianą swojej uczelni. WSZiA reklamuje się też na ukraińskim portalu będącym odpowiednikiem polskiej NK.

Z badań prowadzonych przez dr Sabinę Kubiciel-Lodzińską z Katedry Ekonomii Rozwoju i Polityki Ekonomicznej Politechniki Opolskiej wynika, że opolskie uczelnie coraz chętniej sięgają po studentów z zagranicy, a najliczniejszą ich grupę stanowią obywatele Ukrainy. "Na Opolszczyźnie dostrzeżono, że jest to również szansa na przetrwanie dla uczelni, które już odczuwają zmniejszanie się liczby studentów spowodowane niżem demograficznym - powiedziała PAP dr Kubiciel-Lodzińska. - Szacuje się, że w roku 2025 liczba studentów zmniejszy się o około 40 procent".

Młodzi Ukraińcy, mimo że muszą płacić za studia w Polsce jako obywatele kraju będącego poza Unią Europejską, chętnie się na nie decydują. Polska jest bowiem członkiem UE, a więc nadawane u nas dyplomy są honorowane w całej Europie. Poza tym ciągle edukacja w szkołach wyższych jest w Polsce tańsza, niż w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Francji.

Prorektor WSZiA Wojciech Duczmal przyznaje, że dla jego uczelni jest to faktycznie jedna z metod walki z niżem demograficznym. Deklaruje, że WSZiA byłaby w stanie przyjąć ok. 100-150 studentów obcokrajowców.

Zdaniem prorektora ds. nauki PO prof. Marka Tukiendorfa liczba obcokrajowców studiujących na Politechnice Opolskiej i w całym kraju z pewnością będzie rosła. "Póki co, w Polsce mamy 21 tysięcy zagranicznych studentów. W Europie zachodniej te liczby sięgają 350 tysięcy i więcej. Być może aż tylu obcokrajowców u nas nie będzie, ale z pewnością ich liczba będzie większa niż dziś" - stwierdził w rozmowie z PAP prof. Tukiendorf.

Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy opolskiego urzędu marszałkowskiego Waldemar Zadka zapewnia, że również dla władz województwa opolskiego zagraniczni studenci to ważna grupa. Choćby dlatego, że wielu z nich zostanie w Opolu, a ci, którzy wyjadą, będą region promować w swoich ojczystych krajach. Również dlatego władze województwa już po raz drugi współorganizują wraz z Politechniką Opolską i Urzędem Miasta Opola międzynarodową konferencję "Studenci Zagraniczni w Regionie Opolskim i co dalej?". Odbędzie się ona w czwartek, 8 marca, w sali opolskiego urzędu marszałkowskiego.

W sumie w roku akademickim 2010/2011 na wszystkich uczelniach w województwie opolskim studiowało 38 301 osób.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce


ostatnia zmiana: 2012-03-07
Komentarze
Polityka Prywatności