Gdzie szukać pracy?

Dział: Opole

Coraz częściej Uniwersytety "produkują" bezrobotnych. O tym i o innych sprawach dotyczących pracy, studenci i absolwenci mogli porozmawiać ze specjalistami podczas "Dnia z Biurem Karier”.

800 studentów i absolwentów wzięło udział w Targach Pracy na politechnice.

– Takich spotkań powinno być więcej. Tu możemy poznać oczekiwania pracodawców – mówili zgodnie opolscy studenci.

Jako pierwsi z pracodawcami spotkali się żacy z politechniki, gdzie we wtorek odbyły się Akademickie Targi Pracy. W ramach imprezy czekała na nich głównie oferta praktyk i staży w zaproszonych firmach z różnych branż.

- Prezentują się tu dzisiaj 24 firmy, m.in. z branży informatycznej, konsultingowej czy budowlanej - mówi Damian Kolarczyk, szef Akademickiego Biura Karier na PO, organizatora targów. - Każdy przyszły inżynier znajdzie coś dla siebie - zapewniał.

Dodatkowo uczestnicy targów mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach pt. "Wytyczanie ścieżki kariery”. Studenci przy konkretnych stanowiskach pytali, jakie są wymagania pracodawców i specyfika danej pracy.

- Tu każdy sam może zapytać o to co go ciekawi. Normalnie z pracodawcą można się spotkać tylko na rozmowie kwalifikacyjnej - przyznaje Mateusz Mak, student informatyki, którego spotkaliśmy na targach.

Ze zorganizowania imprezy zadowoleni byli też sami pracodawcy.

- Opowiadamy młodym o realiach pracy w naszej firmie od przysłowiowej kuchni - mówił Jarosław Kacprzak z Future Processing. - Mówiliśmy im, jaki powinien być dobry inżynier, jaka jest organizacja i tryb pracy. Były też konkursy z wiedzy technicznej - dodaje.

Pracodawcy mówili o potrzebie organizacji podobnych imprez.

- Zainteresowanie ofertą jest ogromne. Bez przerwy ktoś podchodzi, pyta o możliwości, a chętni wypełniają ankiety. Po ich rozpatrzeniu wyłonimy praktykantów i stażystów - opowiada Agata Prandzioch z firmy Nutricia.

W targach na PO wzięło udział ok. 800 studentów i absolwentów.

Z kolei na opolskim Wydziale Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego w piątek odbył się "Dzień z Biurem Karier”.

- Spotkali się tu studenci, absolwenci, przedstawiciele firm i instytucji samorządowych - wylicza Jarosław Lisowski, szef Biura Karier "Jańskiego”. - Zaprosiliśmy też ludzi świata biznesu i mediów, firmy konsultingowe oraz przedstawicieli innych biur karier z opolskich uczelni - zaznacza.

W ramach imprezy władze uczelni przeprowadziły badanie oczekiwań pracodawców wobec studentów uczelni (na kierunkach: socjologia i gospodarka przestrzenna).

- Chcemy dopasować naszą ofertę edukacyjną do potrzeb lokalnego rynku pracy - podkreśla Bożena Grębowiec, dyrektor opolskiego wydziału "Jańskiego”.

Podczas "Dnia z Biurem Karier” swoją ofertę prezentowała też opolska "Szkoła Liderów Biznesu” i Akademickie Centrum Karier działające przy UO. Żacy mogli też dowiedzieć się więcej o działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu.

- Przy naszym stoisku informowaliśmy, jak szukać pracy, jakie mamy oferty wsparcia lub, jak zdobyć dodatkowe kwalifikacje - opowiada Antoni Duda, dyrektor PUP-u. - Takie spotkania są potrzebne i warto je powtarzać - dodaje.

Wydarzenie zakończyło się konferencją, podczas której naukowcy mówili o tworzeniu wizerunku firmy, zasadach PR czy umiejętności komunikowania się w dobie globalizacji.

Źródło: nto.pl



ostatnia zmiana: 2011-03-18
Komentarze
Polityka Prywatności