29 rocznica stanu wojennego

Dział: Opole

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki na dziedzińcu opolskiej katedry władze samorządowe województwa opolskiego zainaugurowały obchody 29 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W uroczystościach wziął udział Wicemarszałek Województwa Opolskiego Tomasz Kostuś.

W Muzeum Śląska Opolskiego od trzech lat z inicjatywy marszałka Józefa Sebesty odbywają się spotkania uczestników tamtych wydarzeń reprezentujących środowiska Solidarności. Tegoroczne - było jak co roku okazją do wspomnień.

- Ta grudniowa noc przeszła do historii współczesnej Polski jako symbol zawiedzionych nadziei. W jednym momencie stłamszono nadzieję narodu na odzyskanie pełnej demokracji. Choć krótko po pierwszym szoku zaczęła odradzać się opozycja, to jednak stan wojenny wywarł wpływ na postawy Polaków w kolejnych latach. Zagubiły się nasza narodowa jedność i wspólnota z roku 1980 - mówił wicemarszałek Tomasz Kostuś. - Troską nas wszystkich – zarówno Państwa, bohaterów tamtych dni, jak i dziś rządzących – powinno być staranie o to, by nie przegrać tego, co wtedy, w sierpniu, było naszym wspólnym zwycięstwem. Nie dajmy wiary słowom, że „krzywd wówczas wyrządzonych nie da się naprawić”. Tak naprawdę to od nas samych zależy, czy potrafimy się z nimi uporać, czy potrafimy się zjednoczyć wokół spraw dla Polski i Polaków najważniejszych, czy potrafimy przywrócić to zagubione poczucie jedności narodowej.

Do Muzeum przybyło ponad 50 osób. Podczas dyskusji podkreślano, że przekazywanie wspomnień i wiedzy o stanie wojennym potrzebne jest w szczególności młodzieży, aby pamiętała o historycznych korzeniach ruchu solidarnościowego.

Spotkanie w Muzeum uświetnił występ Andrzeja Czernika, który prezentował dowcipy, anegdoty i przysłowia z czasów stanu wojennego a muzycznym uzupełnieniem był występ Żanety i Danuty Plotnik z towarzyszeniem instrumentalistów Arkadiusz Czyżewskiego, Piotra Skrzypca i Jacka Hornika.

Źródło: umwo.opole.pl


ostatnia zmiana: 2010-12-13
Komentarze
Polityka Prywatności