Spotkanie z Wydziałem Mechanicznym Politechniki Opolskiej

Dział: edukacja, Opole

W poniedziałek 8 listopada uczniowie szkół ponadgimnazjalnych odwiedzili Wydział Mechaniczny Politechniki Opolskiej, by wczuć się w rolę studenta oraz poznać ofertę edukacyjną uczelni. Dla maturzystów przygotowano dwa wykłady w auli Łącznika, w trakcie których poczuć mogli typowo akademicką atmosferę.

Pierwszy wykład Jak jeździć żeby zaoszczędzić? poprowadził dr inż. Ireneusz Hetmańczyk. W trakcie niego omówiono m.in. hamowanie silnikiem oraz jego wpływ na spalanie. Następnie przyszli studenci udali się do laboratorium dydaktycznego, gdzie obejrzeć mogli nie tylko wszystkie narzędzia i urządzenia, ale gdzie również zerknąć mogli przez ramię dra inż. Mariana Bartoszuka, który chętnie udzielał odpowiedzi na wszystkie nurtujące zebranych pytania.

Uczniowie szkół wysłuchali następnie dr inż. Katarzyny Siejki, która w trakcie swojego wykładu Współczesne zagrożenia ekologiczne mówiła m.in. o klęskach żywiołowych, katastrofach atomowych, biologicznych, przywołując liczne przykłady oraz o żywności modyfikowanej genetycznie i jej wpływie na środowisko.


Oprócz zaprezentowania oferty edukacyjnej Wydział Mechaniczny Politechniki Opolskiej na spotkanie zaprosił również studentów uczelni, którzy, podobnie jak wykładowcy odpowiadali na wszystkie pytania. Zainteresowanie budziły nie tylko akademiki oraz plan zajęć, pytano również o to, jak funkcjonować na uczelni oraz jak wygląda sesja egzaminacyjna.


Wydział Mechaniczny prowadzi sześć kierunków studiów:

  • Inżynieria Środowiska - studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolite magisterskie stacjonarne,
  • Mechanika i Budowa Maszyn - studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolite magisterskie stacjonarne,
  • Technika Rolnicza i Leśna - studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia.
  • Mechatronika - studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia,
  • Inżynieria Chemiczna i Procesowa - studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia.
  • Technologia żywności i żywienie człowieka - studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia.
źródło: PO

ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności