Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. kończą budowę nowoczesnej stacji uzdatniania wody. Instalacja o wartości ponad 80 mln zł dostarczy niezbędną do produkcji chemicznej wodę wysokiej jakości, będzie też dwukrotnie mniej uciążliwa dla środowiska.
Nowoczesna stacja uzdatniania wody będzie dwukrotnie mniej uciążliwa dla środowiska. Powstające w procesie filtracji i demineralizacji wody osady będą mogły być wtórnie wykorzystane. "Osad po koagulacji będzie mógł służyć jako biomasa i wtedy uciążliwość dla środowiska w tym zakresie jest zerowa" - powiedział dyrektor energetyki w ZAK, Arnold Scheid.
"Woda z nowej stacji spełni wszystkie wymagania dla nowoczesnych instalacji chemicznych i energetycznych" - ocenił dyrektor.
Obecnie w zakładach pracuje stara i wyeksploatowana stacja uzdatniania wody. Zostanie wyłączona i rozebrana po pełnym rozruchu nowej instalacji. "Do tej pory borykaliśmy się z pewnymi problemami jakości wody - a co za tym idzie i produktów. Na szczęście aparatura chemiczna pozwala na korektę parametrów wody. Przy nowej instalacji taka korekta będzie zbędna" - zaznaczył Scheid.
Zakłady w Kędzierzynie wykorzystują do produkcji wodę pobieraną ze źródeł podziemnych i powierzchniowych, której jakość jest różna o różnych porach roku. "Teraz instalacja będzie zawsze dawać wodę najwyższej jakości, niezbędnej dla nowoczesnych zakładów chemicznych" - podkreślił dyrektor.
Woda jest ważnym surowcem dla fabryki chemicznej, takiej jak kędzierzyński ZAK. Wydajność nowej stacji to 750 metrów sześc. na dobę - co całkowicie zaspokoi potrzeby firmy. "Nawet w najgorętszym okresie produkcyjnym nie zabraknie nam wody wysokiej jakości" - zapowiedział Scheid.
ZAK S.A. to jeden z największych producentów chemicznych w Polsce. Produkują nawozy azotowe, plastyfikatory do tworzyw sztucznych (szczególnie PCW) oraz surowce do ich wyrobu, a także alkohole OXO i bezwodnik ftalowy. Odbiorcami produktów kędzierzyńskich zakładów jest rolnictwo, budownictwo, przetwórstwo chemiczne i przemysł tworzyw.