Ogólnopolska konferencja - "Stare" i "nowe" w literaturze dla dzieci i młodzieży.

Dział: Opole

W dniach 19-20 marca br. w Auli Błękitnej Collegium Maius odbędzie się ogólnopolska konferencja
pt. "Stare" i "nowe" w literaturze dla dzieci i młodzieży, zorganizowana przez Zakład Polonistyki Stosowanej Instytutu Filologii Polskiej UO. Swój udział zapowiedziało wielu znamienitych prelegentów z całej Polski, a obradom przewodniczyć będzie prof. Mieczysław Inglot z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Literatura dla dzieci wpisuje się w dwa nurty: starszy – dydaktyczny i nowszy – autoteliczny oraz ludyczny, które implikują różnogatunkowe struktury, modele świata i kreacje bohaterów, wzorce artystycznego mówienia. Oczywiście, „czysta” tradycja dydaktyczna w literaturze współczesnej – wbrew oczekiwaniom – wcale nie należy do rzadkości. Dociera np. w tradycji bajkowej, satyrycznej, w modelu bohatera etc. Stąd przedmiotem zainteresowania będzie ewolucja gatunków, tematów, konwencji, a badawczą refleksją objęte zostaną też teksty przeszłości, które może warto ocalić od zapomnienia. Tytuł konferencji odnosi się do tego, co „dawne” i „nowe” oraz „dawne” i „nowe” w literaturze współczesnej.

Jednym z celów konferencji będzie popularyzacja najnowszej literatury dla dzieci młodzieży, jej obecność w szkole i miejsce w edukacji polonistycznej, dlatego też zapraszamy nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz studentów specjalizacji nauczycielskiej (drugi dzień obrad).

Najważniejsze poruszane problemy:
  • tendencje współczesnej literatury dziecięcej i młodzieżowej
  • wychowanie do wartości
  • ewolucja gatunków, tematów w literaturze dla młodego odbiorcy
  • miejsce współczesnej literatury dla młodego odbiorcy w edukacji polonistycznej
  • nowatorstwo i tradycja w literaturze dla młodego odbiorcy.
źródło: UO

ostatnia zmiana: 2010-03-18
Komentarze
Polityka Prywatności