O zwrot podatku z Niemiec może się starać każdy, kto pracował w Niemczech i został odprowadzony podatek od wynagrodzenia (Lohnsteuer), okres pracy wyniósł co najmniej 183 dni (6 miesięcy- wystarczy 6 miesięcy w ciągu roku, nie musi być to nieprzerwany okres pracy).
Wysokość zwrotu zależy od kwoty odprowadzonego podatku. Nie należy go jednak mylić z kwotą podatku odprowadzonego przez pracodawcę. O ile w przypadku osób o niższych dochodach (około 10 000 EUR) możemy prawie zawsze oczekiwać 100% kwoty zwrotu, to w przypadku osób o wyższych dochodach trudno jest oczekiwać 100% zwrotu.
Z początkiem 2007 roku na rozliczenie z niemieckim urzędem skarbowym (Finanzamt) mamy 4 lata. Do roku 2006 były to tylko 2 lata. W wyjątkowych przypadkach możemy rozliczyć się po terminie. Czas oczekiwania na zwrot to 3 – 6 miesięcy. Nadpłacany podatek jest przelewany na konto podane przy składaniu dokumentów. Może to być również konto polskie.
Jakie dokumenty należy przedstawić, aby rozliczyć podatek niemiecki:
- niemiecka karta podatkowa – Lohnsteuerkarte, lub zastępcze zaświadczenie podatkowe – besondere Lohnsteuerbescheinigung – dokument ten otrzymujemy od każdego pracodawcy w danym roku podatkowym (Pracowałeś u 3 pracodawców, składasz 3 karty podatkowe)
- Kopia dowodu osobistego – dwie strony, lub paszportu
- Zaświadczenie o dochodach z polskiego urzędu skarbowego UE/EWR w przypadku, kiedy pracownik nie przepracował pełnego roku, tzn od 01.01 do 31.12
- Jeśli posiadamy tylko konto polskie – zaświadczenie z banku z numerem konta, bądź kopia umowy z bankiem, na której widnieją dane właściciela konta i numer rachunku.
- W przypadku małżeństw – europejski akt małżeństwa oraz zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu w Polsce.
Wspólne rozliczenie z małżonkiem:
Z chwilą przystąpienia do Unii Europejskiej obywatelom polskim przysługuje prawo wspólnego rozliczenia podatkowego ze współmałżonkiem. Jest to zmiana wpływająca korzystnie zwłaszcza dla osób osiągających wyższe dochody. Współmałżonek nie musi posiadać zameldowania na terenie Niemiec. Nie ma znaczenia również fakt, czy małżonkowie rozliczają się w Polsce razem, czy osobno. Jednak należy pamiętać, że nie mogą mieć rozdzielności majątkowej. Ich wspólny dochód poza terenem Niemiec nie może przekroczyć 6128 EUR.
Złożenie zeznania podatkowego nie jest obowiązkowe, ale jest przydatne ze względu na zwroty. Nie mamy problemów z polskim fiskusem, ponieważ mamy możliwość udokumentowania swoich dochodów poza Polską. Przydatne jest to również przy składaniu wniosków o kredyt w polskim banku.
Obowiązek rozliczenia się z podatku z Niemiec mają:
- pracownik miał przyznany przez Urząd skarbowy tzw. Steuerfreibetrag – oznacza to, że otrzymywał wynagrodzenie netto a z wszystkich ulg podatkowych może skorzystać pracodawca.
- Pracownik miał przyznaną trzecią klasę podatkową – Steuerklasse 3 – czyli rozliczenie przewidujące wspólne rozliczenie z współmałżonkiem, co korzystniej wpłynie na wysokość kwoty zwrotu
- osoby, które mają zarejestrowaną działalność gospodarczą na terenie Niemiec
- osoby, które świadczyły usługi na terenie Niemiec na podstawie zarejestrowanej działalności gospodarczej w Polsce.
Rozliczenie dochodów osiągniętych na terenie Niemiec, a polski urząd skarbowy:
Pomiędzy Polska a Niemcami obowiązuje umowa o uniknięciu podwójnego opodatkowania, która przewiduje, że dochody opodatkowane w jednym kraju są brane pod uwagę w drugim kraju na zasadzie tzw. „odliczenia z progresją”. Oznacza to, że dochody uzyskane w Niemczech należy zgłosić polskiemu fiskusowi w zeznaniu rocznym, ale nie płaci się od nich podatku w Polsce. Jeśli jednak suma dochodów z obu krajów spowoduje przekroczenie któregoś z polskich progów podatkowych, wówczas może powstać konieczność dopłaty podatku od dochodów uzyskanych w Polsce.