Nyski Festiwal Nauki jest skierowany w szczególności do ludzi młodych, którzy niedługo staną przed wyborem kierunku dalszego kształcenia. Chcemy ich zachęcić do kontynuowania nauki na poziomie szkół wyższych. Impreza wpisuje się w ideę Dnia Nauki.
Stworzył Nyski Festiwal Nauki, który co roku organizuje i systematycznie rozwija. Pierwszy NFN odbył się w 2005 roku, a w 2009 roku - V Jubileuszowy Nyski Festiwal Nauki.
Festiwal na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń w regionie. Imprezy mają charakter popularno-naukowy i skierowane są przede wszystkim do ludzi młodych, którzy stoją przed trudnym wyborem swojej przyszłości. Festiwal ma za zadanie promować, upowszechniać i rozwijać edukację poprzez zachęcanie do kształcenia się i poszukiwania swojej drogi życiowej.
Jak zapowiedział w rozmowie z PAP dr Malczyk, w planach jest rozszerzenie idei festiwalowej na rejon przygraniczny i zainteresowanie młodzieży szkół średnich z Czech współtworzeniem festiwalu nauki.
Rekomendujący kandydata dr inż. Przemysław Malinowski podkreśla, że z roku na rok w festiwalu uczestniczy więcej osób - w 2008 roku było to ponad 3,5 tys. Festiwal obejmował kilkaset działań: wykładów, pokazów, warsztatów, laboratoriów, konkursów, zawodów sportowych, porad itd. W imprezach biorą udział nauczyciele szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, Wojewódzki Kurator Oświaty, lokalne władze, przedsiębiorcy, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, rodzice uczniów i inni zainteresowani.
Nyski festiwal Nauki istnieje także na arenie międzynarodowej poprzez członkowstwo (od 2006 roku) w EUSCEA (European Science Events Association) (Austria), dzięki temu jako jedna z czterech uczelni w Polsce może upowszechniać osiągnięcia nauki w 33 krajach w Europie.
Równolegle z organizacją Nyskich Festiwali Nauki dr inż. Tomasz Malczyk organizuje Festiwalowe Konferencje Popularnonaukowe, które korespondują z potrzebami edukacyjnymi i rozwojowymi regionu nyskiego i województwa opolskiego. W konferencjach uczestniczą przedstawicie władz wojewódzkich, lokalnych, a także specjaliści z różnych dziedzin nauki i gospodarki. Ich celem jest budowanie mostów między nauką a praktyką i zapisami prawa, upowszechnienie i wdrożenie nauki do codziennego życia, wskazanie na potrzebę jej zdobywania i stosowania. Tematyka konferencji jest systematycznie dopasowana do potrzeb rynku pracy, młodzieży i lokalnej społeczności.
Działania związane z organizacją Nyskich Festiwali Nauki oraz Festiwalowych Konferencji Popularnonaukowych, mają bardzo szerokie poparcie, m.in. Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Transportu, Marszałka i wojewody polskiego, Wojewódzkiego Kuratora Oświaty w Opolu, władz lokalnych, dyrektorów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, przedsiębiorców i lokalnej społeczności. Jednocześnie działania te popierają i opisuje prasa, telewizja, radio i media elektroniczne.
W swojej pracy na rzecz upowszechniania nauki dr inż. Tomasz Malczyk opracował i wdrożył wiele programów upowszechniających i rozwijających edukację np. "Pierwsza pomoc w wypadkach drogowych", "Nauka a przedsiębiorczość w regionie nyskim", "System edukacji żywieniowej w regionie nyskim", "Wirtualną galerię artystyczną", akademicki ruch artystyczny.
W 2008 roku zorganizował także dwa cykle wykładów otwartych z udziałem specjalistów ze znanych ośrodków naukowych, przedsiębiorców, jednostek administracji publicznej itd. Wykłady stały się dobrym sposobem na promocję nauki wśród ludzi młodych i doświadczonych przedsiębiorców, banków oraz pracowników administracji państwowej. Cykle wykładów zostały bardzo dobrze ocenione przez uczniów, studentów i nyskich przedsiębiorców.
W 2006 roku dr Malczyk utworzył czasopismo uczelniane ALMA MATER, które systematycznie opisuje i upowszechnia wszelkie działania na rzecz rozwoju edukacji. Wciąż pełni funkcję redaktora naczelnego. Wydania Specjalne całkowicie poświęca ruchowi festiwalowemu i festiwalowym konferencjom popularnonaukowym.
Z kolei w Magazynie Popularnonaukowym INGENIUM publikuje artykuły pracowników dydaktycznych i dydaktyczno-naukowych swojej uczelni i innych jednostek akademickich. Celem tego magazynu jest wyjaśnienie zawiłości nauki i przedstawienie ich w formie dostępnej dla większości czytelników. W artykułach poruszane są zagadnienia związane z codziennym życiem - np. ze zdrowym odżywianiem się, czy radzeniem sobie na rynku finansowym.
Dr inż. Tomasz Malczyk publikuje artykuły, opracowuje wydawnictwa książkowe i uczestniczy w konferencjach, które w swoim kluczowym założeniu promują i upowszechniają naukę, a tym samym wpływają na rozwój edukacji. PAP - Nauka w Polsce