Nowoczesne stanowisko dla niepełnosprawnych działa w bibliotece w Opolu
Klawiatura z wytłoczonymi punktami zamiast liter, syntezator mowy, który dowolny ciąg znaków przetworzy w ludzką mowę i powiększalnik, to tylko niektóre elementy stanowiska dla osób niepełnosprawnych w czytelni PO, jakie właśnie tam uruchomiono.
Mogą z niego korzystać niedowidzący, niewidzący oraz niesłyszący studenci i wszyscy opolanie. Stanowisko znajduje się w budynku tzw. Lipska przy ul. Sosnkowskiego 31 (na drugim piętrze).
- Na razie czytelnię można odwiedzać od 8.30 do 19.OO, ale jeśli ktoś chciałby się umówić na inną godzinę, nie ma z tym problemu - podkreśla dr Elżbieta Czerwińska, szefowa Biblioteki, Głównej PO. - To, że czytelnia mieści się na drugim piętrze również nie powinno być kłopotem dla niepełnosprawnych, bo można się tam dostać windą - dodaje.
Atrakcją czytelni jest syntezator mowy.- Bardzo przydatny przy korzystaniu z naszych zbiorów cyfrowych. Zaznaczony tekst po prostu odczytuje. Można z niego korzystać także podczas surfowania w internecie - mówi Czerwińska.
- Mamy też powiększalnik, który pozwala na kilkudziesięciokrotne powiększenie tekstu na monitorze. To udogodnienie jest skierowane do osób słabo widzących, używających okularów o szkłach ośmio - czy dziewięciodioptriowych - mówi Czerwińska.
Do pełni szczęścia brakuje tu jeszcze brajlowskiej drukarki, ale ta z powodu wysokiej ceny (około 20 tysięcy złotych) na razie jest nieosiągalna.
- Na wyposażenie wydaliśmy 30 tysięcy złotych. Pochodzą z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - mówi Czerwińska. - Dwa lata staraliśmy się o to dofinansowanie i wreszcie się udało - dodaje.
Uczelnia chce w przyszłości uruchomić przynajmniej jeszcze dwa takie stanowiska.
Źródło: PO
ostatnia zmiana: 2009-11-13