Niemal 4 tys. uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z regionu nyskiego odwiedziło V Nyski Festiwal Nauki. Podczas trzydniowej, zakończonej 17 września imprezy odbyło się ponad 100 wykładów, pokazów, ćwiczeń i zajęć w laboratoriach. Organizatorem Festiwalu jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie. Jednym z patronów medialnych był serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej. Jak informuje dr Tomasz Malczyk, przewodniczący komitetu organizacyjnego Festiwalu, na szczególną uwagę zasługuje fakt, że idea Festiwalu dotarła także poza województwo opolskie.
Malczyk zapewnia, że dla organizatorów to wyjątkowa zachęta do przygotowania kolejnego Nyskiego Festiwalu Nauki. "W ten sposób rodzi się zainteresowanie osiągnięciami nauki, które najczęściej pozostaje na całe życie i daje siłę i motywację do pracy nad sobą. Dokładamy wszelkich starań by z roku na rok przygotować nową i atrakcyjną ofertę" - zapewnia Malczyk.
Wydarzenia festiwalowe obejmowały wszystkie instytuty PWSZ. Kilkadziesiąt osób - pracowników i studentów instytutów medycznych, technicznych, humanistycznych i artystycznych uczelni, oraz pracowników innych jednostek organizacyjnych i administracyjnych - zaangażowało się w przygotowanie i realizację programu Festiwalu.
Do imprezy dołączyły także jednostki pozauczelniane - Muzeum w Nysie, Klub Krótkofalowców, Narodowy Bank Polski i harcerze ZHP Nysa.
Festiwal rozpoczęła kolejna Festiwalowa Konferencja Popularnonaukowa. Tegoroczne spotkanie poświęcono systemowi edukacji żywieniowej - przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Dietetyki PWSZ w Nysie, które obejmowały młodzież szkół gimnazjalnych, a ukierunkowane były na edukację żywieniową uczniów.
Honorowy patronat nad Festiwalem sprawowali m.in.: minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego prof. Jarosław Pinkas.
Z okazji pięciolecia festiwalu organizatorzy przygotowują publikację podsumowującą wszystkie dotychczasowe Nyskie Festiwale Nauki oraz Festiwalowe Konferencje Popularnonaukowe. Szczegółowe informacje związane z festiwalem oraz jego podsumowanie ukaże się również w specjalnym wydaniu czasopisma PWSZ w Nysie "ALMA MATER". (PAP)