Kilka tysięcy uczniów na V Nyskim Festiwalu Nauki

Dział: Opole

Niemal 4 tys. uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z regionu nyskiego odwiedziło V Nyski Festiwal Nauki. Podczas trzydniowej, zakończonej 17 września imprezy odbyło się ponad 100 wykładów, pokazów, ćwiczeń i zajęć w laboratoriach. Organizatorem Festiwalu jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie. Jednym z patronów medialnych był serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej. Jak informuje dr Tomasz Malczyk, przewodniczący komitetu organizacyjnego Festiwalu, na szczególną uwagę zasługuje fakt, że idea Festiwalu dotarła także poza województwo opolskie.

"Gościliśmy uczniów z Radomska w województwie śląskim oraz z Bystrzycy Kłodzkiej w województwie dolnośląskim. Młodzież odwiedzała mury nyskiej Alma Mater razem ze swoimi nauczycielami, których było ponad stu" - podkreśla.

Malczyk zapewnia, że dla organizatorów to wyjątkowa zachęta do przygotowania kolejnego Nyskiego Festiwalu Nauki. "W ten sposób rodzi się zainteresowanie osiągnięciami nauki, które najczęściej pozostaje na całe życie i daje siłę i motywację do pracy nad sobą. Dokładamy wszelkich starań by z roku na rok przygotować nową i atrakcyjną ofertę" - zapewnia Malczyk.

Wydarzenia festiwalowe obejmowały wszystkie instytuty PWSZ. Kilkadziesiąt osób - pracowników i studentów instytutów medycznych, technicznych, humanistycznych i artystycznych uczelni, oraz pracowników innych jednostek organizacyjnych i administracyjnych - zaangażowało się w przygotowanie i realizację programu Festiwalu.

Do imprezy dołączyły także jednostki pozauczelniane - Muzeum w Nysie, Klub Krótkofalowców, Narodowy Bank Polski i harcerze ZHP Nysa.

Festiwal rozpoczęła kolejna Festiwalowa Konferencja Popularnonaukowa. Tegoroczne spotkanie poświęcono systemowi edukacji żywieniowej - przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Dietetyki PWSZ w Nysie, które obejmowały młodzież szkół gimnazjalnych, a ukierunkowane były na edukację żywieniową uczniów.

Honorowy patronat nad Festiwalem sprawowali m.in.: minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego prof. Jarosław Pinkas.

Z okazji pięciolecia festiwalu organizatorzy przygotowują publikację podsumowującą wszystkie dotychczasowe Nyskie Festiwale Nauki oraz Festiwalowe Konferencje Popularnonaukowe. Szczegółowe informacje związane z festiwalem oraz jego podsumowanie ukaże się również w specjalnym wydaniu czasopisma PWSZ w Nysie "ALMA MATER". (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-09-21
Komentarze
Polityka Prywatności