Piąty Nyski Festiwal Nauki

Dział: Opole

Doświadczenia chemiczne, przygotowywanie własnych kosmetyków, zasady zdrowego żywienia, udzielania pierwszej pomocy, liczne wystawy i konkursy czekają na uczestników 5. Nyskiego Festiwalu Nauki. Trzydniowa impreza rozpocznie się 15 września. Festiwal organizują wszystkie instytuty działające w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie (PWSZ). Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

Jak wyjaśnia dr Tomasz Malczyk - pomysłodawca festiwalu, od początku swojego istnienia impreza wpisuje się w ideę Dnia Nauki ogłaszanego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"Jednocześnie jesteśmy członkiem European Science Events Association - EUSCEA. Europejski ruch festiwalowy skupia obecnie ponad 50 instytucji i organizacji naukowych z 27 krajów. Dzięki naszemu uczestnictwu w EUSCEA możemy promować w Brukseli Nyski Festiwal Nauki, a przy okazji także Nysę i Opolszczyznę" - dodaje dr Malczyk.

Pierwszy dzień Festiwalu będzie w sposób szczególny poświęcony problematyce edukacji żywieniowej. Zostaną zaprezentowane wyniki badań prowadzonych w ramach programu "Żyj zdrowo - jedz kolorowo!". Dr Lucyna Pachołka z Instytutu Żywności i Żywienia przedstawi algorytmy postępowania dietetycznego w leczeniu otyłości i powie o ogólnopolskim systemie poradnictwa dietetycznego. Renata Konrad-Dratwa - kierownik Sekcji Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nysie -przedstawi zaś założenia programu "Trzymaj formę".

Podczas dwóch kolejnych dni poszczególne instytuty Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej zaplanowały różnorodne warsztaty i wykłady. Instytut Informatyki zaprezentuje warsztaty programowania gier komputerowych i robotów. Będzie można również wysłuchać wykładu na temat inteligentnych systemów i wziąć udział w konkursach.

W Instytucie Kosmetologii będzie można wysłuchać wykładów na temat stresu i rozwoju zawodu kosmetologa. W laboratorium chemicznym będzie można zrobić własny krem i inne kosmetyki.

Chętni będą mogli wziąć udział w doświadczeniach chemicznych w Studium Nauk Podstawowych. Instytut Zdrowia Publicznego zaprosi zaś na warsztaty udzielania pierwszej pomocy.

Podczas Festiwalu będzie można również skorzystać z kursu języka niemieckiego, sprawdzić swoją wiedzę ekonomiczną i spróbować sił na giełdzie.

17 września swoją ofertę festiwalową zaprezentują m.in.: Instytut Neofilologii i Instytut Pielęgniarstwa. W pierwszej z wymienionych instytucji będzie można np. wziąć udział w zajęciach interaktywnych o Irlandii i poznać typy i strategie tłumaczenia biznesowego.

Z kolei specjaliści z Instytutu Pielęgniarstwa przedstawią następstwa stosowania diety bezmięsnej u młodych kobiet, a w ramach warsztatów pokażą mikroskopowe preparaty komórek krwi i wybranych bakterii.

Jak wyjaśnia dr Malczyk, Nyski Festiwal Nauki jest skierowany w szczególności do ludzi młodych, którzy niedługo staną przed wyborem kierunku dalszego kształcenia. Uczestnictwo w nim ma ich zachęcić do kontynuowania nauki na poziomie szkół wyższych.

"Zjednoczona Europa oraz nasze bliskie sąsiedztwo z Czechami sprawia, że planujemy rozszerzenie idei festiwalowej na rejon przygraniczny i zainteresowanie młodzieży szkół średnich z Czech współtworzeniem festiwalu nauki" - deklaruje Malczyk. (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-09-10
Komentarze
Polityka Prywatności