Arcydzieła zastygłej magmy można podziwiać na Garbie Chełma

Dział: Opole

Ślady wybuchów wulkanów i malownicze skały bazaltowe to jedna z atrakcji Garbu Chełma, znajdującego się w parku krajobrazowym Góra Św. Anny w województwie opolskim.

Na mało doceniany urok tego miejsca zwracają uwagę badacze z Politechniki Śląskiej w piśmie "Górnictwo i Geologia", wydawanym przez Wydawnictwo Politechniki Śląskiej.

Na obszarze garbu zobaczyć można m.in. komin wulkaniczny powstały w późnym paleogenie i wczesnym neogenie. Na podstawie obserwacji ułożenia charakterystycznych, sześciokątnych słupów bazaltu można odtworzyć proces erupcji wulkanu. Bazaltowi na tym obszarze towarzyszą skały osadowe - wapienie triasowe i piaskowce kredowe. Lokalną ciekawostką jest ponadto kapliczka wykonana ze skał wulkanicznych oraz Grota Lurdzka z początku XX wieku, wykonana ze skał wapiennych na podobieństwo słynnej groty z Lourdes.

Atrakcyjności niezwykłemu zakątkowi dodaje bogata roślinność. W parku krajobrazowym rośnie wiele gatunków chronionych, takich jak rogownica drobnokwiatowa czy buławnik mieczolistny.

Naukowcy podkreślają potencjał edukacyjny, jaki drzemie w przyrodzie ożywionej i nieożywionej tego obszaru. Według nich Garb Chełma jest szczególnie ciekawy dla osób zainteresowanych geologią, a także kulturą i walorami przyrodniczymi Polski. PAP - Nauka w Polsce


ostatnia zmiana: 2009-01-31
Komentarze
Polityka Prywatności