Akcja ochrony kasztanowców 2008

Dział: Opole

Rozpoczynamy kolejną edycję programu ochrony kasztanowców w mieście. Koszty związane z dostawą worków, odbiorem worków napełnionych porażonymi liśćmi, ich transportem oraz utylizacją ponosi Urząd Miasta Opola.

Koszty związane z dostawą worków, odbiorem worków napełnionych porażonymi liśćmi, ich transportem oraz utylizacją ponosi Urząd Miasta Opola.

W Europie szrotówek kasztanowcowiaczek pojawił się w 1985 roku. Od tego czasu opanował on prawie całkowicie nasadzenia kasztanowca białego. Wskutek żerowania larw liście brązowieją i przedwcześnie opadają, czego skutkiem jest wymuszony skrócony spoczynek drzew. Większość z nich jeszcze w październiku wznawia swoją aktywność, co przejawia się rozwojem nowych liści i kwiatostanów. Zakłócony rytm rozwojowy drzew może być przyczyną obniżenia ich mrozoodporności i tym samym, podczas wczesnej i surowej zimy mogą one ulegać przemarzaniu. 


W Opolu kontynuujemy program z roku ubiegłego ochrony kasztanowców poprzez niszczenie szrotówka kasztanowcowiaczka metodą mechaniczną.
 Metoda ta polega na ograniczaniu liczebności stadium zimującego szkodnika przez grabienie i usuwanie opadłych liści kasztanowców. Zebrane liście wraz z larwami i poczwarkami szkodnika powinny być niszczone natychmiast poprzez spalenie lub w dłuższym czasie przez kompostowanie w pryzmie przykrytej ziemią lub folią, w której temperatura powinna wynosić co najmniej 40°C. Podstawą powyższych zaleceń są wyniki badań laboratoryjnych nad żywotnością poczwarek, które przeprowadzono w Austrii. Stwiedzono, że poczwarki są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę i tolerancyjne na niską temperaturę. Okazało się, że śmiertelność poczwarek przetrzymywanych przez okres zimy zarówno w temperaturze 39 °C i wilgotności względnej powietrza 30%, jak i w temperaturze 42 °C oraz wilgotności względnej powietrza 95% wynosiła 100%. Z kolei śmiertelność poczwarek przetrzymywanych w temperaturach do -21 °C, przy wilgotności 30% wynosiła 33%, a przy wilgotności 95% zaledwie 24%. Metoda ta jest bezpieczna dla ludzi i środowiska, dlatego też jest powszechnie polecana i stosowana w większości krajów Europy.  


Harmonogram realizacji Programu:

1. wyznaczenie terminów i miejsc grabienia liści;

2. odbiór worków i złożenie napełnionych liśćmi worków w wyznaczonych miejscach;

3. odbiór napełnionych worków i ich utylizacja. 


Apelujemy do wszystkich zarządców nieruchomości o włączenie się do programu, tylko wspólnie możemy uratować tak wspaniałe drzewa!!!
 


Informacji udziela Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Opola, tel. 077 45 11 819, 077 45 11 940.

 

Wszyscy zainteresowani (mieszkańcy, placówki oświatowe i zarządcy nieruchomości) bedą mogli odbierać worki na porażone liście kasztanowców w Komendzie Strazy Miejskiej w Opolu, Mały Rynek 14.


ostatnia zmiana: 2008-09-26
Komentarze
Polityka Prywatności