Nyski Festiwal Nauki jest cykliczną, odbywającą się co roku we wrześniu, imprezą o charakterze popularno-naukowym, organizowaną w ramach ogłoszonego przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego ogólnopolskiego Dnia Nauki.
W tym roku odbędzie się on w dniach 17- 19 września. Skierowany jest w szczególności do ludzi młodych, którzy w niedługim czasie staną przed wyborem dotyczącym kierunku dalszego kształcenia. Marzeniem organizatorów jest, aby uczestnictwo w nim zachęciło do kontynuowania nauki na poziomie szkół wyższych.
Zadaniem Festiwalu jest szeroko rozumiana promocja nauki i jej osiągnięć oraz wskazywanie korzyści, jakie wywiera ona na codzienne życie, zarówno w skali mikro-, jak i makrozastosowań.
NFN jest też narzędziem do realizacji głównej idei PWSZ w Nysie, czyli budowania wśród młodych ludzi postaw, wyzwalających w nich chęć do poznawania i do nauki. Jak podkreśla dr inż. Tomasz Malczyk, prorektor ds. ogólnych nyskiej uczelni "postawy te, wątpiąc w rzeczy uznane za oczywiste, szukają nowych interpretacji, nowych rozwiązań, nowych tematów, które mogą ukształtować młodego człowieka i jednocześnie stać się sensem całego jego życia".
Organizatorem Festiwalu jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie. Przewodniczącym komitetu organizacyjnego imprezy jest dr inż. Tomasz Malczyk, będący też pomysłodawcą i głównym realizatorem inicjatywy. W tym roku patronat honorowy nad NFN objęła minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.
Do organizacji Nyskiego Festiwalu Nauki włączone są wszystkie instytuty działające w PWSZ. W oparciu o przygotowany program organizują one wykłady, projekcje multimedialne, pokazy badań laboratoryjnych i ćwiczenia z wykorzystaniem fantomów i innych pomocy dydaktycznych. Po teoretycznym wprowadzeniu i prezentacjach praktycznych uczestnicy sami mogą spróbować swoich sił i umiejętności przy wykonywaniu doświadczeń i ćwiczeń. W przebieg imprezy włączone są też okoliczne gimnazja i szkoły średnie, władze miasta i powiatu oraz prywatni przedsiębiorcy.
"Nyski Festiwal Nauki od początku swojego istnienia wpisuje się w ideę Dnia Nauki ogłaszanego przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego - mówi dr Malczyk. - Jednocześnie jesteśmy członkiem EUSCEA (European Science Events Association) z siedzibą w Wiedniu, jako jedna z sześciu uczelni z Polski, a także jedyna Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Europejski ruch festiwalowy skupia obecnie ponad 50 instytucji i organizacji naukowych z 27 krajów. Dzięki naszemu uczestnictwu w EUSCEA możemy promować w Brukseli Nyski Festiwal Nauki, a przy okazji także Nysę i Opolszczyznę".
Nyski Festiwal Nauki trwa trzy dni, podczas których odbywają się liczne prezentacje, wykłady i pokazy w poszczególnych Instytutach PWSZ w Nysie. Dodatkowo realizowane są międzyszkolne rozgrywki sportowe, a także kursy ratownictwa medycznego, pokazy pierwszej pomocy i porady kosmetyczne.
Pierwszy Festiwal w Nysie odbył się w roku 2005 i obejmował kilkadziesiąt imprez, przygotowanych przez ok. 30 pracowników uczelni. Odwiedziło go ponad 1000 osób. Rok później gości było już 1500, a rok 2007 pokazał, że impreza na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń miasta i powiatu nyskiego.
Uroczyste otwarcie tegorocznej edycji odbędzie się 17 września o godz. 10.00 w Budynku R PWSZ w Nysie. Bezpośrednio po nim nastąpi konferencja nt. "Nauka a przedsiębiorczość w regionie nyskim".
W ciągu dwóch kolejnych dni na gości czeka kilkadziesiąt atrakcyjnych imprez naukowych. Dużą częśc z nich stanowią ciekawe wykłady, m.in.: "Jakim językiem mówi Jozin z bazin?", "Rola kosmetologa we współczesnym świecie", "Elementy teorii gier a sztuczna inteligencja", "Kredyt mieszkaniowy od A do Z", "Czy bankowość internetowa jest bezpieczna?", "Ratownik medyczny - zawód przyszłości", "Czy Goethe był romantykiem i dlaczego przewraca się w grobie?", "Trądzik - częsty problem ludzi młodych. Jak z nim walczyć?" oraz "Społeczny, estetyczny i religijny wymiar tragedii Eurypidesa".
PWSZ przygotowała też liczne warsztaty, pokazy i laboratoria, m.in.: obliczanie współczynnika BMI swojego ciała, badanie sposobu żywienia i wartości odżywczej pokarmów, pokazy konfiguracji i przechwytywania pakietów z sieci bezprzewodowych, wizualne programowanie robotów na przykładzie Lego Mindstorms, porady na temat sposobów pielęgnacji skóry i zasad makijażu, pokazy: "Jak zrobić własny krem emulsyjny i inne kosmetyki", "Kolorowa chemia - prezentacje i doświadczenia chemiczne" oraz warsztaty konserwacji zabytków i warsztaty chóralne "Śpiewaj - to bardzo łatwe!".
W czasie Festiwalu odbędzie się też kilka zabaw i konkursów, np: olimpiada z języka angielskiego, konkurs z wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy, konkurs na programowanie robota, konkurs wiedzy informatycznej oraz turnieje unihokeja i trójboju.
Częścią Festiwalu będzi wystawa fotograficzno-opisowa "Kraje partnerskie PWSZ w Nysie".
Pokazy, warsztaty i zajęcia w ramach NFN 2008 przygotowały następujące placówki PWSZ w Nysie: Instytut Architektury, Informatyki, Kosmetologii, Jazzu, Finansów, Historii, Neofilologii, Pielęgniarstwa, Zarządzania, Zdrowia Publicznego oraz Dietetyki, Studium Nauk Podstawowych i Studium Wychowania Fizycznego, a także Dział Współpracy Międzynarodowej i Biuro Karier.
Więcej informacji o NFN, jego organizatorach, historii i programie można znaleźć na stronie internetowej: http://www.pwsz.nysa.pl/~promocja/nfn2008/index.html
PAP