26 listopada 2010 (piątek), godz. 19:00
ARMIA & IZRAEL koncert jubileuszowy
Jak za dawnych czasów – roczniki sześćdziesiąte pamiętają może warszawskie czasy Marchewki czy Rób Reggae, a młodsi może wzrastali w kulcie tamtych imprez. Dziś, po latach, zespoły ARMIA i IZRAEL świętują swój jubileusz 25 lat na polskiej scenie niezależnej, chcą przypomnieć stare przyjaźnie i atmosferę dawnych czasów.
Kto chce usłyszeć, jakiej muzyki słuchano ponad 20 lat temu, poznać atmosferę artystycznego buntu, wolności w zniewolonym kraju, smak nowej muzyki, przyjaźni i nieokiełznania, niech pojawi się na jubileuszowym koncercie w Krakowie, Katowicach lub Opolu. Będzie miał niepowtarzalną okazję zobaczyć na jednej scenie osoby, które kształtowały niezależną muzykę w Polsce.
Start 19:00
Bilety 30zł/37zł
BIO
Zespół Armia powstała w 1984 roku na skutek zetknięcia trzech osobowości naszej niezależnej sceny: Tomasza Budzyńskiego (śpiewał wówczas w słynnej Siekierze), Roberta Brylewskiego (gitarzysty Kryzysu, Brygady Kryzys i Izraela) i filozofa Sławomira Gołaszewskiego związanego wówczas z nurtem poszukiwań parateatralnych Jerzego Grotowskiego. Klasycznie rockowy skład od początku uzupełniany był instrumentami dętymi, ale przełomowym okazał się moment, gdy do zespołu dołączyła waltornia (początkowo Krzysztof "Banan" Banasik, a obecnie Jakub Bartoszewski), która nadała muzyce specyficzne, niespotykane brzmienie.
Zespół wydał kilkanaście płyt, z których wydana w 1990 roku „Legenda” oraz „Triodante” z 1994 r. zaliczane są do klasyki polskiej muzyki rockowej. Grupa dała setki koncertów w całej Polsce i wzięła udział w wielu prestiżowych festiwalach w kraju i zagranicą.
Siła Armii tkwi w połączeniu poezji Tomasza Budzyńskiego z wyrafinowaną i ekspresyjną muzyką, zawierającą elementy rocka, folku, a nawet muzyki klasycznej. Wykorzystanie nietypowych dla współczesnego rocka instrumentów, jak waltornia, flet, wiolonczela, skrzypce czy saksofon sprawia, że propozycja zespołu jest na polskiej scenie zupełnie wyjątkowa, a Armia wciąż pozostaje jedną z najbardziej oryginalnych grup.
W ciągu dwudziestopięcioletniej kariery zespołu w jego składzie grało wielu wybitnych i zasłużonych dla rockowej sceny polskich muzyków. Obecnie zespół tworzą: Tomasz Budzyński, Tomasz Krzyżaniak, Krzysztof Kmiecik, Rafał Giec oraz Jakub Bartoszewski.
Izrael
Zespół Izrael powstał w marcu 1983 w Warszawie i do dzisiaj uważani są za pionierów polskiego reggae. Założycielami byli znani już muzycy polskiego undergroundu muzycznego: Robert Brylewski (Kryzys, Brygada Kryzys) i Paweł „Kelner” Rozwadowski (Deuter). W 1983 roku ukazał się album „Biada, Biada, Biada", a po zastąpieniu Kelnera Darkiem „Maleo” Malejonkiem (Kultura) zespół nagrał swój drugi album "Nabij faję". W roku 1987 rejestrowano album "Duchowa Rewolucja", w którego nagraniu wzięło udział wielu muzyków, m.in: Krzysztof Banan Banasik i Tomasz Budzyński. Izrael niespodziewanie w 1995 roku ogłosił swoje rozwiązanie, aby po 11 latach przerwy powrócić podczas Ostróda Reggae Festiwal 2006. Zespól postanowił wznowić swoja działalność nagrywając w kwietniu 2008 nowy album.
26.11.2010 Opole
MOK
Bilety 27zł/32zł
ostatnia zmiana: 2010-11-18