Nowości w Politechnice Opolskiej

Strona www: www.po.opole.pl
Dział: Opole

Politechnika Opolska wzbogaciła ofertę edukacyjną o dwa nowe kierunki studiów INŻYNIERIA BIOMEDYCZNA na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki oraz INŻYNIERIA I APARATURA PROCESÓW PRZEMYSŁOWYCH na Wydziale Mechanicznym.

Inżynieria biomedyczna

Studia trwają:
  • 7 semestrów w trybie stacjonarnym - S (dziennym)
Studia kończą się nadaniem tytułu zawodowego inżyniera.

Program studiów obejmuje trzy grupy przedmiotów:
  • ogólne, tj. zajęcia sportowe, języki obce oraz przedmioty humanistyczne i ekonomiczne
  • podstawowe o charakterze teoretycznym (matematykę, fizykę, elektrotechnikę, grafikę inżynierską, technologię informacyjną)
  • kierunkowe (zawodowe) o charakterze praktyczno-implementacyjnym (m.in. podstawy robotyki, pomiary wielkości medycznych, anatomię człowieka, biomateriały, inżynierię rehabilitacyjną, techniki wytwarzania wyrobów medycznych, biomechanikę, metody wizualizacji i prezentacji danych, telemedycyne, protetykę, interfejsy mózg-komputer, aparaturę medyczną, inteligentne moduły sterowania)
Umiejętności

Umiejętności z zakresu problematyki inżynierii biomedycznej w zastosowaniu w rehabilitacji, w szczególności:
  • tworzenia grafiki 3D na potrzeby budowy prototypów produktów stosowanych w rehabilitacji
  • technik obrazowania medycznego oraz pomiaru wielkości medycznych
  • projektowania konstrukcji mechanicznych oraz wykorzystania biomateriałów
  • modelowania i symulacji układów biologicznych oraz biocybernetyki
  • praktycznego wykorzystania technologii mózg-komputer
  • przetwarzania i analizy sygnałów biomedycznych
  • projektowania medycznych systemów doradczych oraz programowania inteligentnych modułów sterowania
Wiedza

Absolwent posiada:
  • obszerną wiedzę z zakresu m.in. biofizyki, biochemii, biomateriałów, informatyki, przetwarzania i analizy sygnałów, protetyki, aparatury medycznej,
  • praktyczną wiedzę do efektywnego wykorzystania aparatury medycznej, urządzeń pomiarowych stosowanych w medycynie, sprzętu komputerowego, oprogramowania inżynierskiego, projektowania oraz programowania sprzętu wspomagającego funkcjonowania osób niepełnosprawnych.
  • Pozyskaną wiedzę teoretyczną i praktyczną absolwent weryfikuje w trakcie 4-tygodniowych obowiązkowych praktyk zawodowych, odbywających się w jednostkach medycznych oraz firmach zajmujących się produkcją sprzętu medycznego, które są cenioną przez studentów formą wstępnego przygotowania do podjęcia pracy.

Inżynieria i aparatura procesów przemysłowych

Studia trwają:

  • 7 semestrów w trybie stacjonarnym - S (dziennym)
  • 8 semestrów w trybie niestacjonarnym - NS (zaocznym).
Studia kończą się nadaniem tytułu zawodowego inżyniera. Absolwenci mają możliwość kontynuacji kształcenia na różnych kierunkach studiach technicznych drugiego stopnia (magisterskich).

Kariera

W wielu regionach kraju można zaobserwować braki kadrowe z dziedziny inżynierii i aparatury procesów przemysłowych i w najbliższych latach należy oczekiwać wzrostu popytu na specjalistów w tym zakresie. Podyktowane to jest faktem, że następuje dynamiczny rozwój wielu przedsiębiorstw i firm z branż zajmujących się przetwarzaniem i utrwalaniem substancji z wykorzystaniem różnorodnej aparatury przemysłowej. Sprawia to, że wzrasta także zainteresowanie specjalistami posiadającymi umiejętności stosowania nowoczesnych metod, technik i narzędzi przy rozwiązywaniu zadań inżynierskich związanych z ogólnie pojętą inżynierią i aparaturą procesów przemysłowych. Obecnie poszukuje się specjalistów posiadających zarówno wiedzę jak i umiejętności w zakresie projektowania oraz budowy i eksploatacji maszyn i urządzeń, m.in. dla przemysłu chemicznego, petrochemicznego, cementowego, rolno-spożywczego, ciepłownictwa i ogrzewnictwa, a także chłodnictwa i klimatyzacji. Niniejszy kierunek studiów zapewni wykształcenie kadr dysponujących niezbędną wiedzą z zakresu projektowania i automatyzacji jednostkowych operacji mechanicznych, cieplnych i dyfuzyjnych wykorzystywanych w procesach przemysłowych oraz umiejętnościami wykorzystania narzędzi informatycznych do obliczeń projektowo-konstrukcyjnych typowych elementów aparatury przemysłowej. Absolwenci tego kierunku studiów znajdą pracę w biurach i pracowniach projektowych, przemyśle chemicznym i spożywczym, zakładach produkcji aparatury przemysłowej, przemyśle cementowym i koksownictwie, ciepłownictwie i energetyce, a także w wielu innych branżach, w których niezbędna jest wiedza w zakresie inżynierii i aparatury przemysłowej.

Szczegółowy opis kierunków studiów znajdziecie tutaj.

O Politechnice Opolskiej

data ostatniej modyfikacji: 2016-09-02 21:01:50
Komentarze
 
Polityka Prywatności